Obecně o carnitinu
Carnitin představuje kvarterní amoniovou sloučeninu a derivát aminokyselin lysinu a methioninu. Je běžně přítomný v lidském organismu a v těle některých zvířat. Tato látka je známá už od roku 1905.
Carnitin se může objevit ve dvou optických izomerech. Jsou jimi D-carnitin a L-carnitin. D-carnitin nemá v těle fyziologickou funkci. Ovšem v případě, že je ho příliš, tlumí účinek L-carnitinu.
L-carnitin se v současné době často objevuje jako potravinový doplněk. Jde o přírodní izomer, který se podílí na přenou mastných kyselin do mitochondrií. Má-li se carnitin vytvořit endogenně, jsou k tomu třeba nejen aminokyseliny lysinu a methionin, ale také niacin, paridoxin, vitamín C a železo.

Jak je to s hubnutím pomocí l-carnitinu
Pomocí L-carnitinu se dát optimálně redukovat váha. Důležité je však spojit hubnutí s fyzickou činností. Jen tak můžete dosáhnout výsledku, který požadujete.
Chce-li dotyčný co nejvíce podpořit působení L-carnitinu, je vhodné, aby si našel činnost, kterou je schopen vykonávat alespoň čtyřicet minut v kuse. Cvičení musí být intenzivní. Zároveň je však nežádoucí zadýchávání se. To je velmi důležité. Při spalování tuků je totiž nutný dostatečný přísun kyslíku. Pokud ho sportovec mít nebude, hubnutí je neefektivní. To platí i pro cvičení bez carnitinu.
Budete-li dodržovat uvedené zásady cvičení v kombinace s L-carnitinem, budete poměrně rychle spalovat kalorie, což se příznivé projeví na vaší postavě.
Mnozí lidí očekávají od L-carnitinu snadné hubnutí. Pravda je taková, že vám L-carnitin umožní lepší redukci váhy, ale pouze za určitých podmínek. Budete-li požadovat od L-carnitinu zázraky, budete zklamaní. Pokud ho však berete jako pomocníka, výsledky vás příjemně překvapí.

Účinky l-carnitu
L-carnitin má mnoho pozitivních účinků. Některé jsme si už uvedli. Nyní si je shrneme:
podpora výkonu a snižování únavy: Zlepšení fyzické výkonnosti není dokázáno vědecky, pokles únavy ano. Díky L-carnitinu se totiž snižuje tvorba kyseliny mléčné, která se vyplavuje do krve a svalů při námaze. Právě kvůli tomu se po sportu cítíme unaveni. L-carnitin je tedy vhodný pro regeneraci po zátěži.
oběhová soustava: Působí dobře na srdce a podporuje srdeční činnost. Srdce totiž používá tuky jako zdroj energie.
spalování tuků: L-carnitin přispívá ke spalování tuků. Díky tomu se využívá při hubnutí. Dokáže lépe spalovat tuky i při nárazovém použití. Lepší efekt je však při dlouhodobém užívání.
mužská potence: L-carnitin podporuje tvorbu i pohyblivost spermií.

Z dalších pozitivních účinků L-carnitinu si jmenujme lepší činnost jater, potlačení apatie, podpora mozkové činnosti, snižování cholesterolu, zlepšuje odbourávání glukózy z krve atd. L-carnitin je také vhodný pro vegetariány, kteří nepřijímají bílkoviny z masa, který je hlavním zdrojem L-carnitinu.

L-carnitin jako potravinový doplněk
L-carnitin v podobě potravinových doplňků se prodává buď ve formě tobolek, kapslí či v tekuté formě. Po užití L-carnitinu pocítí dotyčný větší teplo a charakteristické je i zvýšená produkce potu.
Vhodné je konzumovat L-carnitin nalačno. Nedochází tak ke ztrátám při vstřebávání.
Stoprocentní L-carnitin lze sehnat pouze v tekuté podobě. Kupujete-li si potravinový doplněk v tabletách či kapslích, počítejte s tím, že jsou v nich pouze 65 – 70% účinné látky.
L-carnitin nemá vedlejší účinky. Pokud budete užívat více L-carnitinu, než vaše tělo potřebuje, nadbytky se vyloučí.

Jak dávkovat l-carnitin?
Přijímáme-li L-carnitin v jídle, nemusíme samozřejmě hlídat jeho množství. Mnozí sportovci, příznivci hubnutí (ale další lidé) přijímají L-carnitin v podobě potravinového doplňku. V tom případě je vhodné užívat množství od 100 do 5 000 mg denně.

L-Carnitin

Post navigation


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen − 1 =